ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЛЮДЕЙ, ЯКІ ПРИЇЖДЖАЮТЬ З УКРАЇНИ I ДЛЯ ШУКАЧІВ ПРИТУЛКУ

 

Болгарія, як частина ЄС, має угоду з Україною про безвізовий режим з 2017 року. Вона дозволяє всім громадянам України в’їжджати на територію нашої країни лише за своїми біометричними паспортами.

 

Громадяни України пропускаються через пункти пропуску Болгарії чи Румунії після пред’явлення українських біометричних паспортів та проживають на території ЄС / тобто можуть проходити через Румунію та перебувати в Болгарії / без візи до 90 днів кожні 6 місяців. Перебуваючи на території Болгарії, громадяни України можуть подати заяву про надання притулку, оскільки їх перебування в межах безвізового режиму становить до 90 днів перебування протягом кожних 6 місяців.

 

Якщо у них немає біометричного паспорта, віза потрібна. У цьому випадку, а також за відсутності документів громадяни України повинні звернутися за міжнародним захистом у першу країну, на територію якої їм вдається потрапити. Наразі Україна не дозволяє чоловікам – громадянам України віком від 18 до 60 років виїжджати з країни, тому вони не можуть виїхати з неї легально, навіть якщо мають статус постійного мешканця країни-члена ЄС, наприклад Болгарії.

 

Після нападу Росії на Україну 24 лютого 2022 року для громадян України виникло право шукати притулку як біженці в Болгарії і без дотримання цих умов, навіть якщо вони не мають дійсного паспорта для виїзду за кордон.

 

Відповідно до болгарського законодавства про біженців кожен може подати заяву на надання притулку та міжнародного захисту. Наявність дійсного паспорта для подання такої заяви законодавством не передбачено.

 

Проте, якщо вони не мають чинного паспорта, повнолітнім людям доцільно пред’явити на кордоні інші документи з фотографією (посвідчення особи, водійські права), за якими можна встановити безсумнівно їхню особу та те, що вони насправді українці. Для дітей до 14 років, які перебувають з батьками або іншим повнолітнім родичем (бабусею, дідусем, тіткою, дядьком, повнолітнім братом чи сестрою) і які не мають паспорта та іншого документа з фотографією, необхідно пред’явити свідоцтво про народження або інший офіційний документ від яким можна засвідчити спорідненість між дитиною та повнолітньою людиною. Діти від 14 до 18 років можуть пред’явити приватну картку за відсутності паспорта, а якщо його немає – пред’явити офіційний документ, що свідчить про їхні родинні стосунки з батьком або іншими повнолітніми родичами, з якими вони подорожують. Діти віком до 18 років, які подорожують самі (діти без супроводу) і заявляють на болгарському кордоні, що хочуть в’їхати в Болгарію, щоб попросити притулку та міжнародного захисту, повинні бути прийняті в країну та передані соціальним службам.

 

Заяву про надання притулку та захисту можна подати до будь-якого державного органу Болгарії, у тому числі – на прикордонних пунктах пропуску до співробітників прикордонної поліції.

 

Закон (стаття 58, параграф 6 Закону про притулок і біженців) зобов’язує прикордонну поліцію Болгарії, якщо іноземець на прикордонних пунктах пропуску, у тому числі в зонах транзиту аеропорту, заявить, що він бажає подати заяву про надання притулку та міжнародного захисту, надати йому інформацію про те, як це зробити. З цією метою поліція повинна надати переклад, щоб полегшити доступ до болгарської процедури біженця.

 

Заява про міжнародний захист з боку Болгарії може бути усною або письмовою і повинна містити таку інформацію:

 

До Державного агентства у справах біженців Республіки Болгарія

 

ЗАЯВА ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ ТА МIЖНАРОДНОГО ЗАХИСТУ

від

 

ім’я: ………………………

держава: ………………………

дата народження: ……………..

інші індивідуальні дані: …………………..

(вказати цивільний номер, паспорт, ідентифікаційну картку)

 

Супроводжуючі дітей до 18 років:

1). ім’я::………………………………………………………, дата народження:……………………

2). ім’я::………………………………………………………, дата народження:……………………

(Вказати всіх супроводжуючих осіб віком до 18 років)

 

ЗАПИТ: Прошу надати міжнародний захист у Республіці Болгарія, оскільки я втікаю від війни в Україні, яка почалася 24 лютого 2022 року.

 

Дата:………………….

Підпис:………………………..

 

 

Програма правового захисту біженців і мігрантів Болгарського Гельсінського комітету надає безкоштовні юридичні консультації, представництво та правовий захист людей, які шукають притулку та захисту в Болгарії.

 

Контактні дані:

Софія, ул. „Узунджовска“ №1

телефон (з-за кордону): 00359 2 980 20 49 / 00359 2 981 33 18

телефон (з Болгарії): 02 980 20 49 / 02 981 33 18

e-mail:     refunit@bghelsinki.org

www.bghelsinki.org

 

БІЛЬШЕ ІНФОРМАЦІЇ МОЖНА ЗНАЙТИ ЗА АДРЕСОЮ:    www.asylum.bg