- Поддръжка и актуализиране на уеб базирана информационна платформа www.refugee-integration.bg с удобен за потребителите информационен ресурс за общините и други заинтересовани страни в България относно интеграцията на бежанците. Платформата ще се поддържа на български и английски език
- Организиране на Национален форум за застъпничество за интеграция на лица, получили международна закрила, включително представяне на добри практики и разработените информационни ресурси [
Програма]
- Разработване и публикуване на електронни информационни бюлетини насочени към общините с важна информация относно интеграцията на бежанците (най-малко 4).
- Организиране на обучение за общините и регионалните власти за интеграция на бежанци и за споделяне на добри практики на общинско ниво от страните от ЕС [
Програма]
- Организиране на обучение / застъпничество за интеграция на бежанци с академичната общност
- Разработване на електронна книга „Добри практики за интеграция на бежанци чрез култура и образование от страни от ЕС“ като информационен ресурс за заинтересованите страни
- Поддръжка и актуализиране на мапинг система на дейности за интеграция на бежанците, включително съответни програми и проекти, фокусирани или свързани с интеграцията на бежанци на под-домейн: www.mapping.refugee-integration.bg
- Поддръжка и актуализиране на базата данни за съответните заинтересовани страни, за да осигури инструмент за по-лесен контакт между заинтересованите страни в областта на интеграцията на бежанци на под-домейн: www.database.refugee-integraton.bg
- Организиране на дейности за изграждане на капацитет на структурите на гражданското общество за подпомагане на интеграция на бежанци на местно ниво [
Програма]
- Разработване, поддръжка и актуализира уеб сайт www.refugee.bg за лицата, получили международна закрила
Проекти
Уебсайт на на проекта за България: niem.refugee-integration.bg
Подробна информация за проекта NIEM
- Участие в организиране и провеждане на национални срещи на коалиции за интеграция на бежанци, включително и по специфични сфери на интеграция на бежанци.
Kоалиционна среща „Възможности за сътрудничество с академичните институции в сферата на бежанците и убежището“ [Програма]
Коалиционна среща „Асоциация на преподавателите по български език като чужд: възможности и следващи стъпки“ [Програма]
Коалиционна среща „Жилищно настаняване на бежанци: добри практики, предизвикателства и възможности пред местните власти“ [Програма]
Семинар „Български език като чужд в условия на пандемия. Комуникация и интеграция на бежанци и мигранти“ [Програма]
- Разработване на инструментариум с иновативни практики за интеграция на бежанци идентифицирани чрез фокус групи с бежанци и експерти, работещи по темата
Български съвет за бежанци и мигранти е национален партньор по проекта. Другите партньори са неправителствени организации от Турция, Гърция, Италия, Словения и Португали. Водещата организация е Amber Initiatives от Великобритания.
Обща цел и конкретни цели на проекта:
- Увеличаване на способността на участниците в разработването на подход и стратегия за предоставяне на целенасочена подкрепа на бежанците и тяхното социално включване
- Повишаване на осведомеността относно проблемите в местните бежански общности
- Повишаване на разбирането за насилствената радикализация и причините за екстремизма
- Да се проучи значението на предразсъдъците и дискриминацията в по-широк план и да се разработят техники в антидискриминационната практика.
- Увеличаване на капацитета за работа на международно ниво
Осемдневната визита за обмяна на опит е насочена към нуждите на европейските организации за увеличаване на ролята им в превенцията на екстремизма и насилието и придобиване на умения и знания за това. В резултат на проекта участващите организации ще бъдат в състояние да посрещнат по-добре нуждите на бежанците, да улеснят интеграцията в местната общност и следователно да намалят риска от радикализация. Проектът е в съответствие със стратегията на ЕС за засилване на интеграцията на граждани извън ЕС.
Проектът е финансиран по програма Еразъм+ на ЕК.
- Поддръжка и актуализиране на уеб базирана информационна платформа www.refugee-integration.bg, която ще осигури лесен за ползване информационен ресурс за общините и други заинтересовани страни относно интеграцията на бежанците в България.
- Организиране на Форум по застъпничество за интеграция на бежанците на национално ниво за осъществяването на диалог между представители на общини и местна власт, държавни органи, публични институции, международни организации и НПО за сътрудничество и координация между заинтересованите страни.
- Публикуване на минимум шест е-Информацинни материала за общините, чрез които ще бъде предоставяна важна актуална информация, свързана с интеграцията на бежанците.
- Разработване на информационна електронна книга „Добри практики на интеграция на бежанци, реализирани от общини в Европа“ въз основа на опита на общини от Европейския съюз и с европейско финансиране.
- Поддръжка и развиване на Мапинг системата на интеграционни дейности бежанци в България, свързани програми, проекти и достъп до права за поощряването за създаването на подкрепяща среда.
- Поддръжка и развиване на електронната База данни за основните заинтересовани страни по интеграция на бежанците в България, включително информация за лица за контакт в различните области на интеграционна политика и практика.
- Разширяване и поддържане на база данни за общини, които са проявили и/или може да проявят интерес и да се ангажират в подпомагане интеграцията на бежанци. Включването на общините в базата данни ще бъде въз основа на разработени критерии, без да се игнорират и общини, които „не желаят“ да подпомагат интеграция на бежанци.
- Организиране на срещи и диалози със заинтересовани страни в няколко общини, включени в базата данни с цел, да се идентифицират преобладаващите нагласи по отношение на интеграцията, да се събере и съхрани информация за предизвикателствата и за реалните възможности за интеграция в общините.
- Актуализиране на Справочник с информация относно предизвикателства и положителни ефекти на интеграцията за улеснение на общините и другите заинтересованите страни.
- Поддържане и актуализиране на уеб базирана информационна платформа www.refugee-integration.bg, насочена към нуждите на българските участници в процеса на интеграция на бежанците.
- Събиране и публикуване на информация относно добри практики в интеграцията от други страни в региона, в Европа и света.
- niem.refugee-integration.bg
- Участие в организиране и провеждане на национални срещи на коалиции за интеграция на бежанци, включително и по специфични сфери на интеграция на бежанци.
- Национален механизъм за оценка на интеграцията (NIEM)
- Организиране и провеждане на събитие по застъпничество за интеграция на лицата с предоставена международна закрила в България.
- Форум „Местна интеграция на бежанци: Шанс за развитие“
- Българският съвет за бежанци и мигранти представи новата си книга „Добри практики в интеграцията на бежанци с европейско финансиране“.
- Разработване и поддържане на база данни относно заинтересованите страни за улесняване на достъпа до/между заинтересованите срани в процеса на интеграция на бежанците.
www.database.refugee-integration.bg - Стартиране на картотекиране на дейностите за интеграция на бежанците, включително свързани програми и проекти за поощряване създаването на подкрепяща среда.
www.mapping.refugee-integration.bg - Информационен форум „Възможности за европейско финансиране на интеграционни дейности за лица с предоставена закрила в България“
- Дискусионен форум „Как общините да познават и комуникират темата за лицата, получили международна закрила в България“
- Информационна сесия в Община Брезник
- Интеркултурна вечер „Визия за интеграция на бежанците в България“
- Участие във възстановяването и дейността на Работната група по интеграция на бежанци
БСБМ е съпредседател на Работната група с всички свързани дейности. - Участие в Проучванe на ВКБООН относно нуждите на търсещите и получили международна закрила лица по възраст, пол и принадлежност към социална група
- Разработване и поддържане на база данни за общини (15-20), които са проявили и/или може да проявят интерес и да се ангажират в подпомагане интеграцията на бежанци. Включването на общините в базата данни ще бъде въз основа на разработените критерии, без да се игнорират и общини, които „не желаят“ да подпомагат интеграция на бежанци.
- Разработване на набор от критерии, които да бъдат показателни за определяне на най-вероятните общини, които биха осъществявали програми за подпомагане интеграция на бежанци.
- Организиране на срещи и диалози със заинтересовани страни в няколко общини (7), включени в базата данни с цел, да се идентифицират преобладаващите нагласи по отношение на интеграцията, да се събере и съхрани информация за предизвикателствата и за реалните възможности за интеграция в общините.
- Разработване на Справочник с информация относно предизвикателства и положителни ефекти на интеграцията за улеснение на общините и другите заинтересованите страни.
- Разработване и поддържане на уеб базирана информационна платформа www.refugee-integration.bg, насочена към нуждите на българските участници в процеса на интеграция на лицата с предоставена международна закрила.
- Събиране и публикуване на информация относно добрите практики в интеграцията от други страни в региона, в Европа и света.
- Организиране и провеждане на национална конференция „Създаване на Ефективен механизъм за интеграция на бежанците в България“ за подпомагане стартиране на диалог за сътрудничество и координация на заинтересованите страни за интеграция на бежанците.
- Стартиране разработване и поддържане на база данни относно заинтересованите страни за улесняване на достъпа до/между заинтересованите страни в процеса на интеграция на бежанците.
- Стартиране на картотекиране на дейностите за интеграция на бежанците, включително свързани програми и проекти за поощряване създаването на подкрепяща среда.