Платформа за борба със слуховете за бежанците в бежанските общности и българското общество

Представяме на вашето внимание Информационен бюлетин „Интеграция на бежанци в България: Възможности за развитие“ за периода януари – март 2021 г.
В изданието ще намерите информация по следните теми:
Интеграцията на бежанците през 2020 година. Развитие и предизвикателства на фона на безпрецедентна ситуация
София – Столица на толерантността в ера на пандемия . Студенти свързват академична общност и НПО в подкрепа на бежанци и мигранти
DIGITAL STUDENT LAB Материали, разработени или преведени от студенти от специалност ,,Арабистика” в Софийски университет ,,Св. Климент Охридски”
Бежанците и кампанията за ваксиниране срещу COVID-19 – Равен достъп до ваксиниране за всички
Компас за бежанци – Полезна информация и онлайн консултации
SOS-SARS-COV-19 Информация за превенция на COVID-19 сред бежанците
Уебинар на M8 Алианс: Дигитални решения за здравето на мигрантите и бежанците
Заетостта на бежанците Фактор за икономическо развитие на национални и местно ниво
▪EMPOWERING BUSINESS COMMUNITY – една инициатива на ВКБООН и КАТРО за изграждане на бизнес общност по въпросите на бежанците и многообразието на работното място
▪Българската търговко-промишлена палата с три международни обучителни сесии по въпросите за заетостта на бежанците и мигрантите
▪Бежанците и мигрантите като предприемачи. От икономическа интеграция към икономическо развитие
▪Възможности за микрокредитиране на бежанци. Ролята на общността и доверието
Бежанка от Йемен подкрепя български семейства в нужда. История за солидарност и благодарност
Линда и Фреди – семейство бежанци от Ирак, които България обикна. Да помагаш и да получиш помощ
8 март – „Различни, но заедно –Ние сме Сила, Любов, Светлина!“ Дискусия за и с жени мигранти и бежанци
Историята на афганистанката Силсила Махбуб от Бежанския консултативен съвет България ме научи да бъда силна
Чуждестранен опит по темата за бежанците
▪Ролята на местните власти в интеграцията на бежанците в страните от V4
▪Включване на мигрантите на пазара на труда и целите за устойчиво развитие (Програма на ПРООН до 2030) и изграждане на капацитет – опита на Франция, Италия, Испания
По проект Национален механизъм за оценка на интеграцията (НИЕМ)* Бългaрският съвет за бежанци и мигранти представя на вашето внимание онлайн курс „Предприемачество за мигранти бежанци“ 19 април 2021 – 20 юни 2021.
Курсът, изготвен от UNITAR в сътрудничество с UNCTAD, IOM и UNHCR, се основава на съвместното „Ръководство за политиката за предприемачество за мигранти и бежанци“, представено в Глобалния договор за миграция в Маракеш през декември 2018 г.
Всеки модул включва текстове, дейности за самооценка и тестове. Учебните дейности се разпределят по такъв начин, че да осигурят гъвкаво постигане на целите на обучението. Курсът е предназначен за подпомагане на правещите политики и практиците както от развитите, така и от развиващите се страни. Следователно петте модула и заключителни бележки от курса се основават на ползите от насърчаването на предприемачеството на мигрантите за постигане на по-приобщаващи и сплотени общества, свързани с устойчивото развитие и икономическия растеж. Курсът включва политически цели и политически варианти, предназначени да идентифицират различни средства за подпомагане на предприемачеството сред мигранти и бежанци; идентифицира казуси и добри практики на ниво политики, програми и инициативи както в развитите, така и в развиващите се страни; повишава осведомеността чрез изграждане на капацитет, за да се увеличат възможностите за придвижване към по-приобщаващо общество.
На 29 март се състоя стратегическа среща между новия представител на ВКБООН – Нарасимха Рао и председателя на БСБМ – Кина Събева.
Български съвет за бежанци и мигранти и ВКБООН ще продължат партньорските си отношения за застъпничество и развитие на капацитета за интеграция на бежанците в България. По време на срещата бяха обсъдени предстоящите дейности през 2021 и бяха планирани приоритетите и дейностите за 2022 година.
По проект Национален механизъм за оценка на интеграцията (НИЕМ) Бългaрският съвет за бежанци и мигранти, като част от мрежата на заинтересовани страни (Общност) на ниво на ЕС в рамките на проекта „LIME – Трудова интеграция за заетост на мигрантите“ представя на вашето внимание онлайн събитие „Включване на мигрантите в пазара на труда: Активизиране на мрежи и клъстери“ – опита във Франция.
Онлайн събитието е замислено да представи съответни проекти и интервенции, реализирани в областта на трудовото приобщаване на мигрантите, и да бъдат обсъдени модели на интервенции за активирането на мрежа и клъстер за насърчаване на достъпа до пазара на труда за граждани на трети страни, включително търсещи и получили международна закрила.
Събитието ще се проведе на 17 Март 2021 от 9:30 AM до 1:30 PM UTC+01.
Работни езици ще бъдат английски, италиански, френски и испански.
Български съвет за бежанци и мигранти представя на вашето внимание анализа „Ролята на местните власти в интеграцията на бежанците в страните от V4“.
Този анализ е разработен в рамките на проекта V4NIEM от автори от четирите страни и целящ да направи преглед на възможностите и ограниченията на местните власти в темата за интеграцията лицата с предоставена международна закрила. Анализа продължава сравнителния подход, заложен в предишната публикация на проекта „Търсещите и получилите международна закрила в страните от V4 (актуализиран доклад)“, издаден през 2019 г. Фокусът на анализа е върху политиките на местно ниво, свързани с интеграцията на лица, получили международна зактила. Под „Местното“ ниво се разбира, най-важното, като общинските администрации (LAU), но и необходимостта за анализи върху регионалните нива (NUTS2 и NUTS3).
Докладът е наличен онлайн на английски език.
Български съвет за бежанци и мигранти стартира Компас за бежанци, който представя на едно място информационни ресурси за интеграция на бежанците и предоставя възможност за онлайн консултация. Информираността и достъпът до информация са от съществено значение в процеса на интеграция на бежанците, както за заинтересованите страни за изграждане на подкрепяща среда, така и за самите бежанци за вземане на информирани решения. Приложението Компас за бежанци е разработено и се поддържа в рамките на изпълнението на проект НИЕМ – Национален механизъм за оценка на интеграцията за бежанците.
Българският съвет за бежанци и мигранти стартира платформата Digital Student Lab, в която ще се представят материалите, разработени или преведени от студентите от специалност ,,Арабистика” в Софийски университет ,,Св. Климент Охридски” по време на учебна практика, проведена в Представителството на ВКБООН в България. Част от материалите включват преводи на оригинални статии и доклади на ВКБООН, мултимедия и друго съдържание. Материaлите могат да бъдат от полза, както на академичната общност и студентите, така и на специалистите, работещи по темата.
Платформата Digital Student Lab e поредната стратегическа стъпка в усилията на ВКБООН и партньорските организации да подкрепят университетите и да допринасят за развиването на по-систематично познаване на бежанските и хуманитарните въпроси в България.
Платформата е част от Академичния онлайн портал „Принудителна миграция и бежанци“, който е българският отговор на поставената цел в Глобалния договор за бежанците от 2018 г. за изграждане на „глобална академична мрежа за бежанци, други принудително разселени лица и лица без гражданство […], за да бъдат подкрепени научни изследвания, обучения и стипендии, които водят до конкретни резултати […]“
Мулти култи колектив в партньорство с Български съвет за бежанци и мигранти и Представителството на ВКБООН в България стартира програма за студентски стажове в подкрепа на бежанци и мигранти. Стажовете ще се проведат в периода 1 март и 30 април в пет неправителствени организации:
Повече информация и кандидатстване >>>
Проектът се финансира от програма „Кризата като възможност“ на Столична община, aдминистрирана от Асоциация за развитие на София.