Заедно за приобщаваща университетса среда среда
Нужни са мерки за социалното включване на бежанците и студентите с увреждания във висшето образование
На международна конференция в София бяха обсъдени ключови теми, свързани с разработването на надеждни индикатори за оценка на средата за студенти с увреждания и бежанци, както и създаването на приобщаваща академична среда.
Служебният министър на образованието и науката, проф. Галин Цоков, подчерта значението на социалното включване във висшето образование. Той отбеляза, че вече са направени значителни стъпки в тази посока. Пример за това е, че 25 от общо 33 държавни висши училища ще приемат 400 чуждестранни граждани или лица без гражданство с временна закрила в редовна форма на обучение.
Проф. Елиза Стефанова, председател на Националната агенция за оценяване и акредитация на България, призова за активност и конструктивност в намирането на решения за предизвикателствата пред висшето образование. Според нея, представители на МОН, висши училища и неправителствени организации трябва да работят заедно, за да предложат промени в Закона за висшето образование.
Други обсъдени теми включваха възможностите за промени в нормативната уредба, свързана с използването на Системата за натрупване и трансфер на кредити, както и въвеждането на механизми за валидиране и микрокредитиране в рамките на висшето образование.
Събитието се организира в рамките на изпълнието на проект START Социално включване, толерантност, приемане и реализация за всички студенти, изпълняван от Министерство на образованието и науката, Национална агенция за оценяване и акредитация на България, Румънска агенция за осигуряване на качеството във висшето образование (ARACIS) и Български съвет за бежанци и мигранти. Проекта се финансира по програма Еразъм + на Европейския съюз.